Дніпровський обласний онкологічний диспансер разом з Д О І А Ц М С.
За епідеміологічними даними виявлено взаємозвʼязок туберкульозу та підвищеного ризику розвитку раку легень.
Частота поєднаних форм карциноми легень і туберкульозу складає до 16 %.
У неопластичній трансформації беруть участь декілька факторів, одним з яких є інфекційні агенти. Запальна реакція супроводжується вивільненням медіаторів запалення, таких як фактор некрозу пухлини, інтерферон-гамма, інтерлейкіни, що призводять до пошкодження легеневої тканини.
Встановлено, що ураження легень туберкульозом супроводжується вираженою гіпоксією, яка стимулює активацію ядерного фактора NF-kB. Крім того, процес регенерації також є фактором розвитку раку легень. Відновлення тканин повязане з клітинною проліферацією, під час якої можуть виникати мутації ДНК. Неоангіогенез, який є обов`язковою ланкою відновлення тканин, має вирішальне значення для росту пухлини.
Кілька досліджень свідчать про те, що рак легенів після туберкульозу не має бронхіального походження, а виникає із рубцевої тканини. Посилена клітинна проліферація під час процесу відновлення при хронічному запаленні може призвести до метаплазії та дисплазії , що розцінюються як передракові стани.
Підводячи підсумки, можна стверджувати, що хронічне запалення, пневмосклероз, порушення імунологічного контролю і міжклітинних регуляторних взаємодій сприяють накопиченню генетичних перебудов та мутацій, що ведуть до злоякісної трансформації.
Статистичні дані по Дніпропетровській області за 2024 рік, вперше взято на облік:
- рак бронхів і легень – 1005 осіб
- туберкульоз – 2096 осіб
Профілактика завжди ефективніше і краще, а ніж будь-яке найліпше лікування!
Піклуйтеся про своє здоровʼя!
Не нехтуйте щорічним профілактичним оглядом!