Стома – слово, яке досить часто лякає пацієнтів.
Проте, найчастіше, саме стома є чи не єдиним шансом на порятунок життя пацієнта на певному етапі.
Тому сьогодні поговоримо саме на цю тему, тим більше, що березень є місяцем інформування про колоректальний рак.
Стома (переклад з грец., «отвір») — це штучний отвір, сформований на передній черевній стінці, унаслідок хірургічного втручання, наприклад, для виведення калових мас або сечі.
Кишкову стому часто називають штучним заднім проходом (лат. anus preter naturalis), тому що випорожнення кишечнику відбувається не через природний задній прохід, а через отвір, сформований на передній черевній стінці. Стомовані люди не можуть контролювати процес дефекації. Для збору виділень зі стоми — калових мас, використовують спеціальні засоби — калоприймачі.
На сьогодні в Україні не існує офіційного реєстру хворих, яким накладено стому. За орієнтовними підрахунками — таких пацієнтів в Україні може нараховуватись близько 70 000 осіб.
Несприйняття пацієнтами свого “фізичного Я” в поєднанні з іноді критичним ставлення непідготованого соціуму досить часто трансформується в негативне ставлення до своєї особистості та, відповідно, призводить до дезадаптації пацієнта в своєму оточенні.
Саме тому вчасна психологічна корекція та підтримка є необхідною складовою в системі комплексної реабілітації стомованих пацієнтів.
В сьогоднішньому випуску проєкту “Відверто з психологом…” пацієнтка, які нещодавно було накладено кишкову стому.
P.S. Матеріали розміщені на офіційних сторінках Дніпровський обласний онкологічний диспансер з дозволу всіх учасників проєкту.